מהי קרמה?

המילה קרמה משמעותה בסנסקריט:  מעשה.
היוגה מגדירה מספר אפיקים להתפתחות: כולם קיימים בכל הדתות, וכל אדם רוחני, מתרגל את כולן ברמה כזאת או אחרת.

ראג’ה יוגה – מסלול שמכיל בתוכו 8 שלבים:

  1. חוקי עשה
  2. חוקי אל תעשה  –  שני שלבים שמיוצגים בלוחות הברית, ובעשרת הדברות.
  3. האתה יוגה –  התרגילים שכולנו מזהים עם היוגה ושמטרתם להגיע לשליטה בגוף
  4. פראנאיאמה  – תרגילי נשימה שמטרתם להעלות את כוח החיים
  5. עירור המודעות הפנימית
  6. ריכוז – מה שאנחנו מגדירים בטעות כמדיטציה
  7. מדיטציה – השגת השקט הפנימי והשלווה שיש בחיבור עם האלוהי
  8. הארה –  המטרה הסופית של היוגה. כשאנחנו חיים,  אנחנו יכולים רק לגעת בשלב זה.  מי שמגיע ונשאר בו – חייו מגיעים אל סופם.

ניאנה יוגה –  היוגה של הידע, הלימוד –  היא זו שהכי מאפיינת את היהדות. “תלמיד תורה”  הוא ערך עליון ביהדות וידע מוערך מאוד בקרב יהודים רבים.

בהקטי יוגה – היוגה של הפולחן. חלק בלתי נפרד מכל דת.  היא מאפיינת את ‘הארי קרישנה’, את הנצרות ומתאפיינת ביהדות בתפילות,  בטקסים כמו בר מצווה,  קבלת שבת,  הבדלה ועוד.

קרייה יוגה – יוגה של הניקוי. טיהור אנרגטי ופיזי .  מתבטאת ביהדות בטבילה במקווה,  ב’תשליך’

קרמה יוגה – יוגה של השרות. נחשבת לדרך הקשה ביותר בדרך להארה. קרמה יוגה היא אפיק חיים שכרוך בעשייה ללא תמורה.  את יכולה לקרוא לזה עשייה מתוך איחוד עם אלוהים,  עם הקוסמוס, עם האני הגבוה שלך או כל מושג אחר שאת חשה איתו נוח. כך או כך מדובר בעשייה ללא רווח אישי,  ללא תודה.  עשייה לשם עשייה. באפיק זה נמצא ערכי יהדות כמו  מתן בסתר, גמילות חסדים וביקור חולים.

הרעיונות שמבוטאים ע”י האפיקים השונים קיימים בחיינו בכלל,  ללא קשר לדת, ויש להם ביטוי בכל הדתות.

חוק הקרמה הוא חוק העשייה והתגובה. משמעותו היא, שכל מה שאנחנו מוציאים לעולם,  חוזר אלינו במוקדם או במאוחר, בגלגול הזה או באחרים, מצד מי שפעלנו מולו או באמצעות אנשים אחרים. המושג קרמה חשוב לכל מי שבוחרת להתבונן על חייה מזווית ראייה רוחנית.,  מתוך תפיסה שמאמינה שהחיים שלנו כאן הם רגע בחיי הנשמה הנצחית. קרמה מתורגמת בעולמנו גם כ’גורל’. יש לנו נטייה לקבל מציאות קשה באמירות כגון:  ‘זו כנראה הקרמה שלי’ או ‘זה מפגש קרמתי’.

אפיק ההתפתחות של קרמה יוגה, מתורגם במערב כסוג של גזירת גורל ובכך הוא מפוספס לחלוטין. יש שמשתמשים ב’מזל’, ‘גורל’ או באמירה בערבית:  מכתוב!’.
הגורל שלך בידייך, זה כל רעיון הקרמה, חוק הקרמה כמו גם אפיק ההתפתחות שלך, דרך קרמה יוגה =  מטרתה לסייע לך לשפר את חייך, לשפר ולהעצים את עצמך, להעלות את עצמך למדרגות רוחניות גבוהות יותר, לשמחה, ליצירה, לאהבה ולמימוש. דרך הקרמה היא כלי להבין את חייך.

Responses