חרדה

חרדה היא הרגש הכי בעייתי. יש אומרים שהיא לא רגש אלא מצב פיזיולוגי שמסתיר אוסף רגשות. כך או כך, חרדה היא חוויה מפחידה.
חרדה משמעותה: פחד מוות, וחשוב מאוד לדעת, שחרדה לא מטופלת יש לה טבע ברור: לגדול, ולהתרחב. תרופות נגד חרדה אינן טיפול בחרדה אלא דיכוי של חרדה.
כמו כל דבר שאנחנו מפעילים נגדו כוח, כשאת לוקחת תרופה נגד חרדה, היא מגבירה ומנציחה אותה. אסביר לטובת מי שלוקחת תרופות נגד חרדה: ככל שאת לוקחת את התרופה זמן רב יותר, כך קשה לך להפסיקה. כשאת מפחיתה מינון או מפסיקה את התרופה החרדה ישר מרימה ראש ומופיעה בחייך, לפעמים בעיכוב מסוים. הפסקת טיפול בחרדות, רק בהנחיית רופא ובמעקב בבקשה! אני אפילו מעודדת לעשות את התהליך איטי וארוך יותר ממה שהרופאים ממליצים כדי להפחית את עוצמת החרדות שעולות.

תהליכי שינוי מנערים את הרצפה תחת רגלייך והתקפי חרדה צפויים גם אצל אנשים “רגילים” שלא פגשו בהן בעבר. העוצמות משתנות בהתאם לעומק בו השינוי נוגע בך מבחינה קיומית. צפי להם, חייכי כשהם מגיעים ותחשבי על ההרגשה שלך כשאת עוברת כביש סואן, או כשאת צריכה לדבר בפני קהל. חשבי על הפעם הראשונה של הרבה דברים שעשית בחייך – וזכרי את ההרגשה הנהדרת אחרי שעמדת במשימה.

את יכולה להחליט לפרש חרדה כהתרגשות – הגוף מגיב אותו הדבר: הדופק המהיר, הסחרחורת, כאב הבטן וההזעה. זה רק המוח שלנו שמתרגם אחד כחרדה והשני כהתרגשות. כפי שהזכרתי למעלה,  יש מי שמגדירים חרדה כמצב ולא כרגש. קבלי את החרדה באהבה והשתמשי בה כסמן לטריטוריות חדשות.

אם את לוקחת תרופות נוגדות חרדה, אני מציעה לעבוד על שינויים פיזיים יותר, על דימוי עצמי ועל הגדלת תחושת הביטחון הכללי שלך בעולם. הרבי בפעילות גופנית, אכלי מזון מקרקע, השתמשי בצעדים ממש ממש קטנטנים והגדילי את מנת חוויות ההצלחה בחייך. בואי לפורומים,  חקרי את המדורים שנוגעים בתת מודע (רגשי, רוחני, גוף-נפש,  הילדה הפנימית) ויחד ניקח אותך לגבהים שלא חלמת.

כשחרדה מגיעה,  זהי איזה חלק בתוכך מאוים. לשם כך את יכולה להיעזר בתכנים שנוגעים לילדה הפנימית, לחיבורים של גוף-נפש ולשפה של התת מודע.
היעזרי בנו בפורומים כדי לתרגם נכון את המסרים. הבנת משהו ולא נראה שזה עוזר? לפעמים ניתן לראות ולהבין דברים ברבדים שונים – יש הרבה תשובות שיכולות להיות נכונות. נסי שוב ושוב עד שתפרצי את המחסום הנעלם.
כשהחרדה גדולה עשי משהו פיזי: הליכה, ניקיון, בישול, לדפוק מסמרים על קרש, תפירה, ללוש בצק, אומנות. הביעי את רגשותייך בכל דרך של יצירה, מקלחת של 15 דקות ותני למים לזלוג מהקדקוד. ולפעמים, פשוט לכי לישון. כשתקומי הכל ייראה אחרת.

פורום “לפעמים אני פוחדת” מיועד לרגעים של חרדה. כנסי, פתחי הודעה חדשה ופשוט שפכי לתוכה את כל הפחדים שנמצאים כרגע בתודעה שלך. כתבי עד שייגמרו לך המילים. שלחי בלי לקרוא ועברי לפורום השמש כדי לשתף בדבר טוב אחד (או יותר) שאת יכולה להכיר בהם ברגע זה. איך את מרגישה? האם זה שחרר לך קצת?
עדיין לא? עשי משהו פיזי….
אגב, חימר הוא חומר מאוד מקרקע, אם את נוטה לחרדות,  הצטרפי לחוג. לישת בצק היא אופציה זולה יותר (וגם מזינה, אם זה אוכל ולא עוגות).

Responses