אני לא מצליחה לעצום עיניים

מדיטציה (למעט טכניקות ספציפיות)  נעשית בעיניים עצומות. את יכולה לעצום את העיניים –  את עושה את זה כל פעם שאת הולכת לישון.
הקושי הוא לעצום את העיניים בזמן של ערות בכלל,  ובנוכחות של אנשים אחרים בפרט.
למה?  למה קשה לך לעצום את העיניים? אילו רגשות מציפים אותך כשאת עוצמת את העיניים?  אילו מחשבות?

העיניים,  כשהן פתוחות , מתבוננות החוצה ומקבלות הרבה מידע על הסביבה. ראיה היא אחד החושים הדומיננטיים שלנו. כשאת עם עיניים פקוחות, תשומת הלב שלך מופנית החוצה. שימי לב מה קורה לעיניים כשאת מנסה להיזכר באירוע, בתמונה, בצליל. תנסי לשחזר,  לראות את התנועות שלך מרגע שנכנסת הביתה –  מה קורה לעיניים? האם את יכולה להיזכר במשהו כשאת ממשיכה להסתכל ישר ולהתעניין בסביבה המידית בה את נמצאת?

עצימת עיניים מחברת אותך לעצמך. כשאת הולכת לישון, את מכבה במידה מסוימת את התודעה המודעת ולכן את מסתדרת עם עצימת עיניים. כשאת ערה, כשאת מחוברת למודעות שלך, את צריכה להרגיש בטוחה כדי לעצום את העיניים. ממש כמו שקשה לנו להירדם במקום זר, במיוחד אם יש לנו סיבה להרגיש אי נוחות בגלל נוכחות זרים.

עצימת עיניים לוקחת אותך פנימה אל עצמך. כשאת לא ממש אוהבת את עצמך, כשיש לך זיכרונות או רגשות שקשה לך להתמודד איתם, כשרמת ה-STRESS  שלך גבוהה, קשה יותר להירדם כי הגוף לא מצליח להיכנס לשקט.

מדיטציה מתרגלים בעיניים עצומות. אם יש לך קושי לעצום את העיניים, התחילי להקדיש זמן לתרגיל הבא:

שימי ברקע מוזיקה שקטה, נעימה, אפילו שירים, אבל משהו שקט ורגוע. שבי על כורסא, רצוי עם משענת גבוהה (כך שתוכלי להניח את הראש על המשענת),ועצמי את העיניים. התמקדי במוזיקה. כשתרגישי מספיק נוח עם התרגיל הזה, יהיה לך קל יותר לתרגל מדיטציה.

כשאת מתרגלת מדיטציה, שבי או שכבי בהתאם להוראות, עצמי את העיניים, הקשיבי לקול ולמוזיקה ועקבי אחר ההוראות. הקפידי לנשום, להרפות את הלסת התחתונה, לתת ללשון ליפול בתוך הפה, שחררי את המצח מקמטים, שחררי כתפיים וידיים ואת כפות הרגליים.
גם אם פתחת מדי פעם עיניים,  זה בסדר! עם הזמן התרגול יהיה לך נוח ונעים יותר. את תגלי שהצלחה בתרגול מדיטציה משפרת את איכות השינה שלך ואולי אפילו מסייעת לך להיות רגועה יותר במהלך היום.

Responses